24 Haziran 2022
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÖĞRENCİLER, EBRU SANATINI ÖĞRENDİ

ÖĞRENCİLER, EBRU SANATINI ÖĞRENDİ

-

Unutulmaya yüz tutmuş ebru sanatının yaygınlaşmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlamak amacıyla Edirne 75. Yıl İlkokulu ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde etkinlik düzenlendi.

Unutulmaya yüz tutmuş ebru sanatını yapmayı öğrenen öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte eğlenceli ve keyifli vakit geçirdi. Edirne Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri tarafından öğrenci ve öğretmenlere, ebru sanatının yapımını anlattı. İlk olarak tekneye yoğunlaştırılmış su ekleyen ve istenen kıvamı yakalayana kadar karıştıran öğrenciler, daha sonrasında teknede hazırlanan sıvı tülbentten süzülerek temizleme işlemi yaptı.

Sınıflarda kurulan sehpalarda ebru sanatının inceliklerini anlatan Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri daha sonra öğrencilere uygulama yaptırdı. Ebru sanatının tüm inceliklerini öğrenme hevesinde olan öğrenciler, keyifli geçen ilk etkinlikte, seçtikleri renkler ve su üzerine oluşturdukları desenlerle hayallerini kâğıda yansıttı.

Etkinliğe katılan 75. yıl ilkokulu öğretmenlerinden Hasan Filiz, çocuklara ebru sanatını sevdirmek amacıyla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde etkinlik yaptıklarını ifade etti.

Öğrencilerin bu etkinlikte severek görev aldığını belirten Filiz, her öğrencinin kendine özgü farklı eserler ortaya çıkardığını söyledi.

75.yıl İlkokulu öğrencileriyle birlikte renklerin suyla buluştuğu geleneksel sanatı yaşatmaya çalıştıklarını belirten Halk Eğitim Merkezi Ebru Sanatı Usta öğreticilerinden Merve Yazıcı, çocuklarla birlikte bu kadar keyifli bir etkinlik gerçekleştirdikleri için mutlu olduğunu söyledi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi