24 Haziran 2022
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAŞAMKUZEY MAKEDONYA TÜRKÇE EĞİTİM BAYRAMI KUTLANDI

KUZEY MAKEDONYA TÜRKÇE EĞİTİM BAYRAMI KUTLANDI

-

Trakya Üniversitesi tarafından Kuzey Makedonya Türkçe Eğitim Bayramı düzenlendi. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Balkanlardan gelen öğrencilere destek olmak için Türkçe öğrenim uygulamasını cep telefonları ve internette ücretsiz olarak uygulamaya koyacaklarını açıkladı.
 

Trakya Üniversitesi tarafından Kuzey Makedonya Türkçe Eğitim Bayramı düzenlendi. Balkan Kongre Merkezindeki programa Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Kuzey Makedonya’dan misafirler ve öğrenciler katıldı.

 

Vali Ekrem Canalp konuşmasında, Valilik olarak balkanlardan gelen öğrencilere destek amaçlı 1,5 yıldır üzerinde çalıştıkları Türkçe öğrenim uygulamasını ücretsiz olarak uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

Canlap, “balkan Türklüğü Türklüğüne sahip çıkıyor, Türkçesine sahip çıkıyor. Biz de Edirne Valiliği olarak kendilerine destek olalım diye balkanlarda yaşayan özellikle de gençlerimize destek olabilsin diye Türkçe öğrenim uygulamasını 21 Haziran itibariyle cep telefonlarında ve internette ücretsiz olarak uygulamaya koyuyoruz. Batı Trakya’ya yapmış olduğumuz ziyaret sırasında böyle bir ihtiyacı hissetmiştik. 1,5 yıldan beri bu proje üzerinde çalışıyorduk. Projenin de tam olarak bitiş zamanı da 21 Haziran’a, 20 Haziran’daki Türkçe bayramının hemen sonrasına denk geldi. Bu tarihten sonra evlatlarımız bu uygulamayı cep telefonlarında indirmeye başlayacaklar. 2 ay önce Kuzey Makedonya’ya ziyaretim oldu. Orada sivil toplum kuruluşlarıyla, Türklüğü temsil eden soydaşlarımızı temsil eden derneklerimizle görüşme imkanımız oldu. Balkanlarda Türklüğün yaşadığı muhteşem bir merkez Makedonya. Türkiye’de Türklük nasıl yaşanıyorsa Müslümanlık nasıl yaşanıyorsa, Makedonya’da da aynı şekilde yaşanmaya devam ediyor. Bana bu duyguyu yaşattığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Belediye Başkanı Recep Gürkan ise konuşmasında bulduğu her fırsatta Balkanları ziyarete gittiğini ifade etti.

Gürkan, “Baba tarafından Kosovalı, anne tarafından Batı Trakyalı balkan çocuğuyum. Dün sabah saray Bosna’dan geldim. Her fırsat bulduğumda balkanlara giderim. Dedelerimin ninelerimin mezarlarının olduğu yere giderim. Soydaşlarımla dertleşirim.

 Bugün Trakya Üniversitesiyle gurur duyuyorum. Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin en fazla okuduğu öğrenci burası. Ne mutlu bize. Ne mutlu balkanlıyız Rumeliliyiz. Ne mutlu Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşerileriyiz. Balkanlarda Atatürk’ün dediği gibi “muhacirler kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır’. Bugün hala dilimizi dinimizi bayrağımızı ana vatanımızı Mustafa Kemali yaşatan bütün balkanlara selam olsun” dedi.

 

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, en çok balkanlı öğrencinin Türkiye’de okuduğu üniversitenin Trakya Üniversitesi olduğunu söyledi.

Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi balkanları kendine uzmanlık alanı olarak seçmiş. En çok balkanlı öğrencinin Türkiye’de okuduğu üniversite, yaklaşık 5 bin rakamıyla Balkan Üniversiteler Birliğinin kalıcı sekreteri, bu coğrafyada dokunmadık gitmedik yer bırakmayan Trakya Üniversitesi her geçen gün bu konudaki marka değerini arttırarak devam ediyor. Özellikle Makedonya’dan şu anda 172 öğrenciyi okutuyor olmaktan onur duyduğumu belirtmek isterim. Bugüne kadar da 168 öğrencimizi mezun vermişiz” dedi.

 

Programda balkanlı öğrenciler müzikler eşliğinde gönüllerince eğlendi. Gecenin sonunda protokol üyeleri de öğrencilere eşlik ederek birlikte halay çektiler.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi