24 Haziran 2022
16 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELÇANAKKALE'DEKİ MADENCİLİK FAALİYETİ

ÇANAKKALE’DEKİ MADENCİLİK FAALİYETİ

-

Çanakkale’de büyük tepkilere neden olan altın ve gümüş madeni arama çalışmalarına ilişkin orman mühendisleri odasından açıklama geldi. Genel Başkan Hasan Türkyılmaz, verilen izinde özellikle Çanakkale halkının hassasiyetle üzerinde durduğu Atikhisar Barajı ile ilgili bir olumsuzluğun söz konusu olmadığını söyleyerek “ Ormanda bir katliam yoktur. Yasa ve mevzuatlara aykırı bir durum yoktur.” dedi.
 

Altın ve gümüş madeni arama çalışmaları yapılan Kirazlı bölgesinde incelemelerde bulunan Türkyılmaz, söz konusu arazinin yaklaşık iki haftadır kamuoyunu meşgul ettiğini söyledi.

Hasan Türkyılmaz, bu konuda 2009'dan 2019'a kadar tüm devlet kurumları tarafından ince elenip sık dokunarak verilen bir izin olduğunu dile getirdi.

“Geldiğimiz noktada araziyi incelediğimizde öncelikle kamuoyu doğru bilgilendirilmiyor, yanıltılmaya çalışılıyor. Burada verilen izinde, özellikle Çanakkaleli halkımızın ısrarla ve hassasiyetle üzerinde durduğu Atikhisar Barajı ile ilgili bir olumsuzluk söz konusu değildir. Ormanda bir katliam yoktur. Yasa ve mevzuatlara aykırı bir durum yoktur.”

Türkyılmaz, bu konuda otorite kurum olan Orman Mühendisleri Odasından görüş ve bilgi talep edilmeden kamuoyunun yanıltılmasını, vatandaşların değerlendirmesine bıraktıklarını ifade etti.

Ormanda bir tahribat varsa ilk danışılacak kurumun kendileri olduğunu vurgulayan Türkyılmaz, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar bize müracaat eden yoktur. Biz de bu nedenle dertlendik halkımızı bilgilendirmek için Çanakkale'ye gelerek arazi incelemesinde bulunduk. Gördük ki bu çalışma yasa ve anayasa içinde devam etmektedir, mevzuata aykırı bir durum yoktur. Orman tahribatı yoktur. Son yıllarda Türkiye'de orman alanı artmaktadır. Bu konuda da Türkiye lider bir ülkedir. Orman alanında da varlığını artıran bir ülkedir.”

Türkyılmaz, kamuoyuna yansıtıldığı gibi Kaz Dağları'nda bir maden izni olmadığına işaret etti. “Maden izni, Kirazlı mevkisindedir. Kaz Dağları'na 40 kilometre kuş uçuşu mesafededir. Bir orman katliamı söz konusu değildir.”

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi