24 Haziran 2022
19 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELCHP’DEN SELİMİYE CAMİSİ’NDEKİ UYGULAMAYA TEPKİ

CHP’DEN SELİMİYE CAMİSİ’NDEKİ UYGULAMAYA TEPKİ

-

Selimiye Camisi’nde kadın erkek girişinin ayrılması, tepkileri de beraberinde getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Çiğdem Gegeoğlu, kadın erkek girişinin ayrılması uygulamasını kabul etmediklerini söyledi. Gegeoğlu, “Uzunköprü’de çak sayıda caminin imamı yok. İl Müftülüğü bu konularla ilgilensin” dedi.
 

Edirne’de Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi’nde kadın erkek girişleri ayrıldı. Geçtiğimiz günlerde başlayan uygulama ile ilgili televizyonumuza açıklama yapan İl Müftüsü Emrullah Üzüm, gelen talepler üzerine böyle bir uygulama başlattıklarını ifade etmişti.

Tarihi camiye kadın erkek girişlerinin ayrılması uygulamasına CHP İl Kadın Kolları Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Çiğdem Gegeoğlu’ndan tepki geldi. Gegeoğlu, “nedense belli bir zihniyet kadın ve erkeği farklı yerlere koymaya çalışıyor. Bu uygulamayı da kabul etmiyoruz” dedi.

Gegeoğlu; “ biz artık değerlendiremeyecek noktaya geldik. Biz bambaşka bir şey anlatıyoruz bu hayat müşterek yaşıyor, birlikte nefes alıyoruz ve birlikte üretelim dedikçe, nedense belli bir zihniyet kadın ve erkeği farklı yerlere koymaya çalışıyor. Bir birinden uzaklaştırmaya çalışıyor. Bunu hiç anlamak mümkün değil. Bu uygulamayı da kabul etmiyoruz.

Sayın müftüm açıklamasında kadınlar, rahat etsin demiş ama ben doğma büyüme Edirneliyim. Bugüne kadar benim Selimiye camine ne kadar gittiğimin sayısını dahi bilmiyorum. Bugüne kadar da Selimiye’ye girerken de hiç böyle rahatsızlık hissetmedim.

Uzun zamandır Edirne’de kadın çalışması yapıyoruz, kadınların hiç birinden de Selimiye’ye girerken rahatsızlık duyduklarına dâhil sitem ve talepte almadık.

Bu Türkiye’de son dönemde, anlayamadığımız kadınla ilgili ayrıştırma çalışması var. Bunu kadın otobüsünden tutun da kadının yaşam alanlarına varıncaya kadar bizi ayrıştırmaya çalışıyorlar. Aslında biz birlikte bütünüz, birlikte güzeliz. Bunu anlamak zorundayız artık. Bir gün çıkıp kadın üniversitesi, bir gün ulaşımda ayrıştırma ve en son camilerde neden ayrıştırmanın yapıldığını müftü beyin bizlere açıklaması gerekiyor. Biz bu güne kadar Selimiye’ye girerken hiç rahatsızlık hissetmedik.

Bizler toplumda kardeşçe yaşamaktan yanayız. Bu ülkede çok ayrıştırdık kürdü, Türk’ü, sunisi alevisi kadını, erkeği derken çok ayrıştırdık, artık bu ayrıştırmaları bitirelim.

Bence sayın müftünün Edirne için çok daha yapacak kıymetli görevleri var. Geçen hafta Uzunköprü’de bir talep olmuştu,15’e yakın camimizde imamımız yok vekâletle yürütülüyor. Müftümün yapabileceği bir sürü işi var. Bizim bu konuda gerçekten bir rahatsızlığımız ve talebimiz olursa müftümüze iletiriz zaten” dedi.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi