2 Temmuz 2022
21.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELGRİP AŞISININ FİYATI ARTTI

GRİP AŞISININ FİYATI ARTTI

-

Gribal enfeksiyonların artmasıyla grip aşısı talepleri de artamaya başladı. Eczacı Şükrü Ciravoğlu, önceki yıllarda üç tür gribe karşı etkili aşı üretilirken, bu yıl 4 tür gribe etki eden aşı üretildiğini söyleyerek, fiyatının 72 liraya yükseldiğini açıkladı.
 

Mevsim geçişleri gribal enfeksiyonların artmasına neden oluyor. Özellikle bugünlerde eczanelere en çok grip aşısı talepleri gelmeye başladı. Geçtiğimiz yıl aşı temininde sıkıntı yaşanırken, bu yıl aynı sıkıntının yaşanmayacağı belirtiliyor.

Eczacı Şükrü Ciravoğlu, grip aşısının ortalama 2 ila 6 aylık dönemde koruma sağladığını belirtti. Ciravoğlu, aşının genellikle 3 tür gribe karşı etkili olduğunu, ancak bu yıl 4 tür gribe etki eden aşı üretildiğini söyleyerek, bu sene aşı temininde bir sıkıntı yaşanmayacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

Ciravoğlu, “Bu mevsim gribal enfeksiyonların sık sık görülmeye başlandığı bir mevsim. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın ülkemizdeki istatistiki verilerine göre gribin en çok görüldüğü ay Şubat ayı. Ortalama olarak grip aşısı 2-6 aylık bir korumayı sağlıyor.

Bu yıl geçen yıl ki aşıya göre farklı bir aşı türü piyasaya veriliyor. Geçen yıla kadar 3 tür gribe etki eden aşı üretilip sunulurken, bu yıl 4 tür gribe karşı koruyucu nitelikte bir aşı üretildi ve piyasaya sürülüyor. Eczanelere az bir miktar dağıtıldı ve devamının geleceği söylendi. Sağlık Bakanımızda geçen hafta ‘aşı birkaç gün içinde piyasaya sunulacak’ diye açıklama yapmıştı. Piyasaya sunuldu ama az miktarda geldi, devamını bekliyoruz. Yurttaşlar da bekliyor, aşıya karşı talep var. Özellikle az önce bahsettiğim kategoriye giren vatandaşlar tarafından aşı bekleniyor.

Bu sene aşıya ulaşmada bir sıkıntı olmaması bekleniyor, süreci görmeden önyargıda bulunmakta doğru olmaz. Geçen yıl da sıkıntı beklemiyorduk ama maalesef yaşandı. Ama umuyorum bu yıl sıkıntı yaşanmaz.

Fiyat konusunda bir güncelleme oldu, 3 gribe etkili grip aşısının fiyatı yaklaşık 28 TL civarında iken 4 tür gribe etkili aşının fiyatı bu yıl 72 TL oldu. Direkt ithal gelen bir ürün, burada döviz fiyatına oranla bir artış yaşanmış olabilir ve yeni bir ürün olduğu için firma da yeni fiyat belirlemiş olabilir. Bu firma ile Sağlık Bakanlığı’nın arasında bir konu. SGK tarafından kronik hastalık raporu olan hastalara ve 65 yaş üstü hastalara bu aşı bedelinin geri ödemesi yapılıyor” dedi.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi