5 Ağustos 2022
21.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELPEKCANLI: ÇİFTÇİNİN SAĞCISI DA SOLCUSU DA İSYAN EDİYOR

PEKCANLI: ÇİFTÇİNİN SAĞCISI DA SOLCUSU DA İSYAN EDİYOR

-

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, çeltik hasadının başladığı bugünlerde çiftçilerin özellikle çeltik fiyatına tepki gösterdiğini söyledi. Pekcanlı, tarımda girdi maliyetlerinin bir önceki yıla göre yüzde 30 oranında arttığını açıkladı.
 

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, çeltik üreticilerinin özellikle fiyatlar konusunda tepkili olduğunu açıkladı. İpsala Yeni Karpuzlu bölgesinde çeltik üreticileriyle görüştüklerini ve sorunlarını dinlediklerini kaydeden Pekcanlı, üreticilerin açıklanan çeltik fiyatı konusunda tepkili olduğunu söyledi.

Pekcanlı, “Çeltik hasadı başladı, özellikle güney tarafımızda İpsala Karpuzlu bölgesini gezdim. Çeltik hasadı bütün çiftçilere hayırlı olsun. İnşallah bol bereketli bir hasat sezonu geçirirler. İlk günkü izlenimlerimiz; Karpuzlu bölgesinde özellikle çeltik çeşitlerinde kısmen bazı yerlerde hastalık olduğu, geçen seneki verime göre biraz verim kaybının da yaşandığını gözlemledik. Tabi bütün çiftçimizin herkese sitemleri var. Çiftçinin sağcısı da solcusu da tamamen çeltik fiyatlarından muzdarip. Bu dönemde Cumhuriyet tarihinin en büyük çeltik ithalatı oldu. Vergiler sıfırlandı. Çiftçimizin en büyük isyanı buna. Geçen seneki fiyatlarla aşağı yukarı ayrı. Ama çiftçinin girdi maliyeti, geçen seneye göre ortalama yüzde 30 çiftçi enflasyonu var. Mazotta gübrede farklı oranlarda ama otalayama vurduğunuzda yüzde 30’a yakın geçen seneye göre çiftçi enflasyonu var.  Geçen seneki fiyatlarla bu seneki fiyatlar aynı. Ayçiçeğinde olan çeltikte de yaşanıyor. Çiftçimiz açıklanan fiyatlardan ziyade maliyetlerden şikayetçi. Maliyetler de yüksek oyduğu için çiftçinin de beklentisi artıyor” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi