22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaTÜRKİYEPOLİTİKACumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’i kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’i kabul etti

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’i kabul etti. Görüşmede Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla değişen Avrupa güvenlik mimarisinde Türkiye ve Yunanistan’ın özel bir sorumluluk taşıdığı belirtilerek, iki ülke arasındaki iş birliğinin artmasının ve pozitif gündeme odaklanmanın karşılıklı ve bölgesel faydaları üzerinde duruldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü.
İki liderin basına kapalı olarak gerçekleşen kritik görüşmesi saat 14.00’de başladı. 2 saat süren görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine dair konuların yanı sıra güncel jeopolitik gelişmeler ile Rusya-Ukrayna savaşının yansımaları dahil bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alındığı kaydedildi.

İletişim kanallarının açık tutulması ve ikili ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda mutabık kalındı
Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla değişen Avrupa güvenlik mimarisinde Türkiye ve Yunanistan’ın özel bir sorumluluk taşıdığına işaret edilen görüşmede, iki ülke arasında iş birliğinin artmasının ve pozitif gündeme odaklanmanın karşılıklı ve bölgesel faydaları üzerinde duruldu.


Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklara rağmen iletişim kanallarının açık tutulması ve ikili ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda mutabık kalındı.
İki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşma doğrultusunda atılacak adımların da ele alındığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmak hedefiyle Türkiye’nin attığı
adımlara değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’i kabul etti. Görüşmede Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla değişen ...

Erdoğan, Ege sorunları, azınlık, terörle mücadele, yasadışı göç gibi konularda da ilerleme sağlama ve ilişkileri daha ileri bir noktaya taşıma inancını koruduğunu kaydetti. Erdoğan, sorunların samimi ve dürüst bir diyalog yoluyla çözülebileceğini kaydederek, iki komşu ülke olarak sadece kriz zamanlarında değil, her zaman konuşmaları gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’i kabul etti. Görüşmede Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla değişen ...

Kaynak: İHA

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side