3 Haziran 2023
16 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETBMM BAŞKANI ŞENTOP: TAM BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: TAM BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ

-

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ’da yaptığı açıklamada Türkiye’nin kararı merak edilen, sözü dinlenen, güçlü bir ülke olma yolunda ilerlediğini söyleyerek, “Millet bütünleşmesini sağlayarak devletimizi güçlendirmek müessir hale getirmek, bölgesinde, etrafında, dünyada sözü dinlenen, kararı merak edilen bir devlet haline getirmek birinci meselemiz bu” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, bayramı geçirmek için geldiği Tekirdağ’da gündeme dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin çevresinde yaşanan olaylara kayıtsız kalmayacağını belirlen Şentop, Türkiye’nin kararı merak edilen, sözü dinlenen, güçlü bir ülke olma yolunda ilerlediğini belirtti.

  Şentop,”Tabii böyle bir dönemde Türkiye olarak bizim millet olarak dikkat ettiğimiz iki husus var. Bunlardan birisi şüphesiz Türkiye’yi güçlendirmek, büyütmek. Bunu hem devlet olarak devletimizi güçlendirmek, büyütmek hem de millet olarak bir arada birlik, beraberlik içerisinde hareket ederek birbirimizle dayanışma, beraber olma suretiyle hareket ederek ve aynı zamanda devlet, millet bütünleşmesini sağlayarak devletimizi güçlendirmek müessir hale getirmek, etkili hale bölgesinde, etrafında, dünyada sözü dinlenen, kararı merak edilen bir devlet haline getirmek birinci meselemiz bu” diye konuştu.

Dünyada 20. yüzyılda kurulan bir düzenin yavaş yavaş çöktüğünü belirten Şentop, şimdi o çöküşün tamamlanmasının beklendiğini kaydetti. Uluslararası hukuk alanında, ekonomide, iktisatta yeni bir dünya kurulduğunu söyleyen Şentop, yeni kurulan dünya içerisinde Türkiye’nin kendi başına müstakil hareket edebilecek, uluslararası etkilerden başka ülkelerin etkilerinden yönlendirmelerinden uzak kalabilecek, kendi politikalarını her alanda kurabilecek ve sürdürebilecek bir hale gelmesini istediklerini kaydetti.

Şentop, “Bizim Milli Mücadele dönemindeki tabirle tam istiklal haline Türkiye’yi kavuşturmak. Yani bir güçlü bir Türkiye. İkincisi de tam istiklale sahip kendi başına politikalar üreten. Bunun maliyetleri var tabii ki yani sistem kendi kontrolünde olsun istiyor uluslararası sistem bütün ülkeleri her alanda. Bunun dışına çıkmaya çalıştığınız takdir size bazı zorluklar çıkartıyor şüphesiz ama içinde kalmanın zorlukları da daha büyük. İstedikleri zaman kontrol ettikleri bir ekonomi istedikleri zaman kontrol ettikleri bir uluslararası politika olursa bunun başka maliyetleri var. Biz tam istiklalle her alanda kendi politikalarımızı kendimizin ürettiği uluslararası sistemin tesirlerinden azade bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Önce güçlü Türkiye bunu sağlayacak, buna temel olacak. Tam istiklale sahip bir Türkiye. Bunun mücadelesini veriyoruz. Tam da bunun zamanındayız. Dünya yeniden kuruluyor, yeni kurulan dünyada Türkiye’nin bu şekilde tam bağımsız ve güçlü bir Türkiye olarak var olmasını arzu ediyoruz. Tabii bu bir taraftan tabii fiziken çalışmakla oluyor. Bir taraftan da manen dua etmek istemek, bir araya gelmek, birbirimize sahip çıkmak, birbirimizi desteklemek, bu ideallere gönül vermekle oluyor. İşte bugünler bu maneviyatın yüksek olduğu günler onun için dua ediyoruz. Cenabı Hak milletimizi, devletimizi güçlü ve payidar kılsın. Bu tam bağımsızlık idealine yaklaşmak için, milletimizin gayretleriyle en kısa zamanda bizi muvaffak kılsın” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi