24 Eylül 2023
36 C
Edirne
Ana SayfaTEKNOLOJİARABESK BİTKİLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR!

ARABESK BİTKİLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR!

-

Süleyman Demirel Fen Lisesi’nde Bilim Fuarı düzenlendi. Geleceğin mucitleri, hazırladıkları projeleri sergiledi. Onlarca proje arasında fuarda “Çiçeğe Müzik Ver” projesi dikkat çekti. İnsanların ruh halini etkileyen müziğin bitkileri nasıl etkilediği ortaya çıktı.
 

Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi’nde ‘4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’ düzenlendi. Okulun kapalı spor salonunda yapılan fuarı İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt da ziyaret etti. Cırıt, fuarda kurdukları stantlarda projelerini sergileyen öğrencileri tek tek ziyaret ederek hazırladıkları projeler hakkında bilgiler aldı.

Fuarda geleceğin mucitleri öğrenciler birbirinden farklı hazırladıkları projeleri sergiledi. Süleyman Demirel Fen Lisesi 9.sınıf öğrencisi Alper Kaçar, soba ve gaz zehirlenmelerine karşı hazırladığı projesini anlattı.

Fuarın en dikkat çeken projelerinden biri de “çiçeğe müzik ver” projesiydi. Fen Lisesi öğrencisi Hatem Çiçek Başaran, proje kapsamında sardunya çiçeğine 5 müzik grubundan farklı müzikler dinlettiklerini ve böylece müziğin bitkiler üzerindeki etkisini ortaya çıkardıklarını söyledi. Proje sonunda klasik müzik dinletilen sardunyanın boyu 6 santim uzarken, türkü dinletilen sardunya 4 santim uzadı. Ağır metal dinletilen bitkinin boyu 2 santim uzarken, pop müzikte 1 santim uzadı. Arabesk dinletilen sardunyanın boyunun ise 1,5 santim kısaldığı gözlendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, bu yıl Fen Lisesi’nin 6 proje ile TÜBİTAK’a müracaat ettiğini söyleyerek, “Edirne olarak TÜBİTAK projelerinde, psikoloji, biyoloji ve fizik dallarında Türkiye 3’ücüsü olduk” dedi. Cırıt: Edirne’de gerçekten güzel şeyler oluyor, öğrencilerimiz çalışıyorlar, gayret gösteriyorlar. Bizim işimiz eğitim öğretim, bu konuda Edirne’yi daha iyi bir noktaya getirebilmek. Bu yönüyle de öğrencilerimizin öğretmenlerimizin her türlü desteği alıyoruz ve öğrencilerimiz o kadar güzel şeyler yapıyorlar ki yani biz İstanbul’da TÜBİTAK sergisine katıldık bu yıl o sergide özel sektör ve üretimde iyi yerlerde olan ASELSAN, TUŞAS, TÜLOMŞAŞ buranın AR-GE’lerinde çalışan tüm personeli bu sergilerdeydi. Sebebini sorduk, onlarda yapmış oldukları işlerin hepsini çocuklardan aldıklarını belirttiler ve çocukların üretmiş olduğu o ekip çalışmalarından aldıklarını söylediler” dedi.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi