24 Nisan 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaTEKNOLOJİUÇAK JANTI DA ÜRETECEK

UÇAK JANTI DA ÜRETECEK

-

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde kurulu bir firma, Almanya, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere 20 ülkeye jant ihracatı gerçekleştiriyor. Kişiye özel jantlar üreten firma, bu kez de uçak jantı üretimi için kolları sıvadı.
 

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde kurulu Kare Metal bünyesindeki Technocast, Almanya, İngiltere ve Fransa olmak üzere 20 ülkeye jant ihracatı gerçekleştiriyor.

   Firma, otomobil firmaları yerine modifiye ile uğraşan bayiler için sipariş üzerine sadece o otomobilde kullanılmak üzere “kişiye özel” farklı renk ve modellerde jant üretimi gerçekleştiriyor.

   Kare Metal Yönetim Kurulu Başkanı Necat Öney, ana şirketleri Technocast adı altında iki tane daha şirketi olan Türk-Rus ortaklığı bulunan bir şirketler grubu olduklarını söyledi.

   Öncelikli işlerinin otomobil jantı imalatı olduğunu, ayrıca yolcu taşıyan araçlar için de jant üretmeye başladıklarını ifade eden Öney, ağırlıkla ihraç etmek amaçlı İstanbul'da kurdukları tesisi 2010 yılında Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ne (ÇOSB) taşıdıklarını aktardı.

   Binek araçlar için ürettiklerin jantların yüzde 75'ini ihraç ettiklerinin altını çizen Öney, kalan yüzde 25'lik bölümünü ise Türkiye'deki iç piyasaya verdiklerini belirtti.

   Öney, fabrikaların yoğun olduğu yerlerde, vasıfsız elemanı dahi bulmanın çok zor olduğunu dile getirerek, “Türkiye'de işsizlik olduğu doğrudur. Ama ben eminim bizim gibi sanayi bölgelerinde, batının gelişmiş şehirlerinde bu asla yok burada işçi ihtiyacı vardır. Burada vasıflı ya da vasıfsız eleman bulmakta çok büyük güçlük çekiyoruz.” Dedi.

  Öney, Tekirdağ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından Türk Hava Yolları (THY) departmanları ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na düzenlenen gezilere katıldıklarını ve buralarda her iniş kalkıştan sonra uçakların jantlarının kontrol edildiğini, tahribat oluştuğunun görülmesi halinde can emniyeti açısında bu jantların yenisiyle değiştirildiğini öğrendiklerini, bunun üzerine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile temasa geçerek, “Biz bu jantı üretebilir miyiz?” sorusuna yanıt aradıklarını anlattı.

  Uçak jantındaki teknolojinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Öney, üniversitelerin ilgili bölümlerindeki akademisyenlerin birlikte çalışması sonucu taslak proje hazırladıklarını ve bu projeyi Tekirdağ Valiliği'ne sunduklarını aktardı.

 

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side