CUMHURİYET’İ KUTLARKEN

  0
  20

  Cumhuriyet’i kutlarken, özgürlüğümüzü borçlu olduğum bu KUTSAL EMANET’e duyduğum saygı ve sadakat gereği, kendi çapımda biraz düşünmek istedim.

   

  Okuduklarımı, yaşanmışları ve bizzat yaşadıklarımı hatırlayınca diyorum ki, Cumhuriyet, bir yönetim şekli olmaktan öte, demokrasi yaklaşımı ile, bireysel özgürlüğe ve egemenliğe saygı duyan önemli bir İNSANİ DEĞER”dir.

   

  İnsanın özgürce kendini yönetenleri seçtiği ve Cumhuriyet kurumları aracılığı ile onları kontrol ettiği, özgürlüğün öncü değeri demokrasi ile birlikte harmanlanmış, insan yapısına en uygun bir yönetim biçimidir.

   

  “Bireysel özgürlüğü” esas alan bu yönetim, insan odaklı olması nedeni ile de adını Cumhur-Halk’dan almıştır.

   

  Bu gerçek açıkça ortaya koymaktadır ki; Cumhuriyet varsa yaşamın resmi ya da gayri resmi her alanında Halkın irade, etki ve etkinliği yönetim açısından temel kuraldır. Bunun uygulaması da, Halkın kendisine verdiği temsil yetki ve görevine sahip çıkan bir MECLİS ile mümkündür. Meclis yoksa ya da etkin değilse gerçek anlamda Cumhuriyet’de yok demektir.

   

  Kendisine temsil görevi verilen Meclis, eğer yetkisini gereği gibi kullanamıyor, etkin görev ve denetim yapamıyor ise, öncelikle “Halkın temsili” yetkisi başta olmak üzere Demokrasi ve Cumhuriyet değerleri, mutlaka yeniden gözden geçirilmelidir. Demokrasi, Cumhuriyet söylemleri ile, Halkın iradesi ve özgürlüğünü sadece sandık başında oy kullanma zanneden yaklaşım ise, Demokrasi ve Cumhuriyet açısından yeteri kadar gelişmemiş, eksik bir zihniyetin ürünü ve sonucudur.

   

  Kısaca ve açıkça; bu anlayış içerisinde, başta TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ olmak üzere tüm Cumhuriyet Kurumlarımızın, Halk adına Cumhuriyet’i ve Demokrasi’yi gerçek anlamda yaşatacakları inancı ile bu özel günde bayramlarını kutluyor ve görevlerinde başarılar diliyorum.

   

  Gücünü ve değerini, ATATÜRK’ün önderliğinde Milletçe verdiğimiz KURTULUŞ MÜCADELESİ’nden alan ve Cumhur’a yani bize emanet edilen CUMHURİYET’imizin 97'nci yılını kutluyorum.

   

  ÖZGÜR VATANDAŞLAR ve EGEMEN DEVLET olarak, Cumhuriyet”le birlikte nice güzel yıllar temenni ediyorum.

   

  Sağlıcakla kalın..