GAZİLERİMİZ CANLI BİRER ABİDEDİR..

  0
  20

  19 Eylül, yarın Gaziler gününü kutlayacağız.

  Bu Milletin CANLI ABİDELERİ ile beraber olacağız.

  Değerlerimiz açısından anlamlı bir gün.

  13 Eylül 1921, Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasını takiben, TBMM”nin Mustafa Kemal ATATÜRK”e, 19 Eylülde Mareşallik rütbesi ve Gazilik ünvanını verdiği gün.

  Bu Unvan ile yaşayıp rahmete kavuşmuş ve halen hayatta aramızda yaşayan sessiz Kahramanlarımızı ONURLARI ile andığımız gün.

  Vatan ve Bayrak uğruna görev yaparken, sorumluluğun ve heyecanının doruk noktasında, çatışma ya da ateş ortamından yaralanarak çıkan, yanındaki Arkadaşı Şehit düşerken, kan içerisinde ve parçalar halinde ölümün elinden zor kurtarılan Kahramanların günü.

  Kimi görme, kimi duyma-konuşma, kimi yürüme, kimi sağlıklı yaşama  imkanı kalmamış ama sessizce yaşam mücadelesi veren onurlu insanlar. Bir uzvunu kaybetmiş, fiziken kayba uğramış, fikren ve manen sarsılmış olmasına rağmen dik durmasını bilen örnek insanlar.

  Bu Ülkenin geleceği adına, başta terör olmak üzere verdiğimiz her türlü mücadelede, Şehitlerimizin yanı sıra Gazilerimiz de vazgeçilmez ORTAK DEĞERİMİZ ve her biri de bu Milletin CANLI birer ABİDE”si  durumundadır.  

   

  Gazilerimizin maddi sorunları ve tanımlamada bölünmüşlük gibi bazı idari sorunları ile yöneticilerin ilgilenileceği ve çözüm bulunacağı inancındayım. Ancak esas sorunun, özellikle uzuv kaybına uğramış ve tek başına kendine yeterli olamayanların verdikleri yaşam mücadelesini paylaşma ve onlarla dayanışma olduğunu düşünüyorum.

  Gazilerimiz için yapılan bir güne mahsus kabuller, yemekler ve övgüler ötesinde, onları daha iyi anlayabilmenin, toplumsal yaşamın içerisinde daha çok yer verebilmenin, günübirlik kutlamalardan  daha önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle fikren ve manen güçlü bir şekilde hayatlarını sürdürebilmelerine katkı sağlamanın toplumsal bir duyarlılık ve görev olduğuna inanıyorum.

  Başta ATATÜRK olmak üzere rahmete kavuşmuş olan Gazilerimizi onurları ile anıyorum. Hayatta olan ve her biri CANLI birer ABİDE olan tüm Gazileri”mizi ise, saygı ile selamlayarak  minnet duygularımızı ifade ediyorum.

  Sağlıcakla kalın..