MİLLİ BİR HEYECAN

  0
  33

  Heyecanlıyız ve umutların gerçek olmasını istiyoruz.

  Ne küçümseyen, ne de abartanların bu heyecan ve umutlarımıza zarar vermesini istemiyoruz.

  Uzun yıllardır Trakya”da ve Batı Karadeniz”de doğal gaz ve petrol arama çalışmalarının yürütüldüğünü biliyorduk. Geçmişte özellikle seçim dönemlerinde umut veren açıklamalar yapılsa da bir sonuç alınamamış ve kimse de geri dönüp herhangi bir açıklama yapmamış ve konu unutturulmuştu.

  Bu sefer, Milli ve Yerli imkanlarla yaptığımız çalışmalar sonucu, Batı Karadeniz”de Ülkemizin 6-7 yıl ihtiyacını karşılayacak DOĞAL GAZ REZERVİ bulunduğu resmi olarak, hem de birinci ağızdan açıklandı.

  Geleceğimiz adına güzel bir kazanım. Umarım bu bir başlangıç olur, Topraklarımızda ve Mavi Vatan”da değişik yerlerde yaptığımız diğer arama faaliyetleri de olumlu sonuç verir, böylece gelecekte enerji açısından dışa bağımlılığımızı da azaltırız.

  Bundan sonra önemli olan, bu kazanımı siyasi, ekonomik ve güvenlik açısından Ülke ve sokaktaki Vatandaşımız dahil Millet”in her bir ferdi yararına kullanabilmektir. Siyasilerin ifade ettiği güçlenme, belli petrol şirketleri ve kesimlerin çıkarı üzerinden değil, ancak ve ancak Vatandaşımızın refah seviyesini arttırarak mümkün olacaktır. Şunu da belirtmek gerekir ki bu kazanım, Ülke olarak bizi mevcut siyasi, ticari eksenimizde güçlendirebilir ama bunu eksen değişikliği gibi görmek, kısa sürede her şeyin değişeceğini iddia etmek abartıdır. Böyle hesapsız açıklamaların amacı günlük siyasete hizmet eden hayali ve aldatıcı bir yaklaşımdır. Bu iş, sermaye, emek ve sabır isteyen uzun süreli bir iştir.

  Bu çalışmalarda dikkat etmemiz gereken konulardan biri de, Karadeniz”e kıyısı olan Komşularımızla ilişkilerimizin sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesidir. Doğu Akdeniz”de olduğu gibi Batı kaynaklı bazı örtülü faaliyetler ile bölgede sorun çıkarılma ihtimaline fırsat verilmemelidir. Bu konuda basın açıklamasının yapıldığı saatlerde, İngiltere ve Fransa”ya ait iki askeri uçağın bölgede ortak keşif uçuşu yapması, konu ile yakından ilgilendiklerinin ve de rahatsız olduklarının da bir işaretidir.

  Kısacası, bu gelişmenin Ülke ve Milletimizin refah ve mutluluğuna katkı sağlamasını diliyor, geçmişten bugüne kadar emek verenlere teşekkür ediyoruz. Vefat edenleri rahmetle ve onurları ile anıyoruz. Halen çalışmakta olanlara ise hizmetlerine siyaset üstü bir görev anlayışı ve samimiyetle devam edeceğine inanarak, başarılar diliyoruz.

  Sağlıkla ve huzurla kalın.