ÖĞRETMENİM…

  0
  13

  Bu Ülke gerçek anlamda bağımsızlığını, Kurtuluş savaşının hemen ardından, Milli Mücadeleyi tamamlayan daha önemli ikinci bir savaş ile, açıkçası ÖĞRETMENLERİMİZİN eğitim ve öğretim alanında verdiği mücadele ile elde etmiştir.

   

  Bundan tam 92 yıl önce, 24 Kasım 1928…

  “Millet Mektepleri Talimatnamesi”nin resmi gazetede yayımlandığı ve aynı zamanda Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliği”nin kabul edildiği gün.

   

  Sadece ders vermenin çok ötesinde, bu Ülke’ye “İyi vatandaş, iyi insan” yetiştirmek için bizzat Atatürk tarafından kurulmuş ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında önemli bir işlevi tamamlamış olan mekteplerin Ülke’nin her karışında faaliyete geçtiği önemli bir tarih.

   

  Saygıdeğer Öğretmenlerimiz, günümüzde bile çok önemli olması gereken bu tarihi mirasın değerini bilerek, size emanet edilen ve adanan bu ÖZEL GÜNÜNÜZ kutlu olsun.

   

  Özellikle bugün, sizlere övgü dolu sözler söyleyecek birçok yetkili yanında, benim bu mütevazi yazımda sizlere saygımı belirtmekten ve başarı dilemekten öte bir sözüm olamaz. 

   

  Ancak müsaadenizle bu anlamlı günde, özellikle Beni ve Akranlarımı, yani 1950-60’lı yılların öğrencilerini, Atatürk’ün; “Öğretmenler, hiçbir zaman hatırınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” direktifi doğrultusunda yetiştiren Öğretmenlerimize vefa duygularımı belirtmek istiyorum. Bizlere matematik, fizik, öğretmekten de öte, bizlerin iyi bir insan, iyi bir yurttaş olması için de gayret gösterip, kısıtlı imkanlarına rağmen bizzat örnek olmaya çalışan, birçoğu yaşamını yitirmiş saygıdeğer Öğretmenlerimizi rahmetle ve onurları ile anıyor, sağ kalan birkaçının da ellerinden öpüyorum.

   

  Birçok soruna rağmen bugün de aynı yaklaşımla; Saygıdeğer Öğretmenlerimizin gayreti ile, Ülkemiz’in Çağdaş bir çizgide yoluna devam edeceğine, Üniter yapı ve Cumhuriyet Değerlerimizin korunacağına inanıyor ve tüm zorluklara rağmen onlara güveniyorum.

   

  Edirne İlimizde de, başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere tüm Öğretmenlerimiz’in bu özel gününü kutluyor, yaşadığımız sıkıntılı günlere rağmen onurlu görevlerinde sağlık, mutluluk ve başarılar diliyoruz.

   

  Birçok saygın arkadaşım, dostum ve Eşimin de arasında olduğu emekli öğretmenlerimize de güzel anıları ile birlikte sağlıklı bir yaşam temenni ediyorum.

  24 Kasım 2020