SİYASET..

  0
  192
  
  En çok okunan köşe yazılarımın Siyasi yazılar olduğunu daha önce hemde birkaç kez yazmıştım.
  Yazdığı köşe yazısının okur sayısının ve yaptığı Haberi takip edenlerin fazlalığı o yazarı ve haberciyi mutlu eder ve motivasyonunu arttırır.
  O nedenledir ki;zaman zaman köşe yazılarımı sıklaştırırım.
  İşte bu günde böyle bir durum söz konusu ve yine siyasi bir köşe yazısı kaleme alıyorum.
  Birçok siyasi yazımda siyasetle uğraşanlara öğüt vermek,yapılması gerekenleri hatırlatmak adına çokta iyi bir iş yaptığımı düşünüyorum.
  Tabii ki itibar eden ve dikkate alan olursa.
  Siyasette başarılı olabilmek için yapılması gerekenlerin neler olduğunu birçok kez yazdım ama yinede öğüt ve öngörü taşıyan görüşlerimi tekrarlamak istiyorum.
  Aslında siyasette yapılması ve yapılmaması gerekenleri yazamaya kalksam herhalde köşemi bir ay bu konuya ayırmam gerekir.
  Çünkü siyaset çok önemli ve hassas bir konudur.
  Özveri,fedakârlık, caba ve gayret gerektirir.
  Bunu yaptığınız takdirde başarılı olmak için bir başlangıç yapmış olursunuz.
  Dikkat edilmesi gereken de buların bazılarına göstermelik olsun,laf olsun torba dolsun,dostlar alışverişte görsün kabilinden olmamasına özen göstermektir.
  Bir önemli konuda;siyasetin sevilmeden yapılacak bir iş olmadığını bilerek ve kabul ederek bu işe soyunmaktır.
  Siyaset gönül işidir ve bir sevdadır.
  Bu sevdayı yaşayamıyor ama iş ve çevre edinmek için bunu yapmalıyım diyorsanız hemen bu işten el ayak çekip bir kenara oturunuz.
  Elbette siyasetin külfeti olduğu gibi nimeti de vardır ama siyaseti sırf nimeti için yapmak insani ve vicdani açıdan hiç ama hiç olmaması gereken bir davranış biçimidir.
  Siyasette vermek 1.sırada, almak ise son sıralarda yer aldığı sürece makbul bir uğraş olur.
  Hele hele birilerinin her türlü maddi ve manevi özveri sarf ettiği bir mücadelede başkalarının sırtından maddi ve manevi kazanç sağlamaya çalışmak en gayri ahlaki bir durumdur.
  Siyaseti sevmemiş,kısa bir süre kenarından köşesinden bulaşmış biri olmama rağmen bir eğitimci ve Gazeteci olarak önemli sayılabilecek bilgi görgü ve deneyimlere sahip olduğum için bu konuda fikir ve görüş sunmayı kendime hak olarak görebiliyorum.
  Onun için de siyasi anlamda yazacağım yazıların kişisel egolarımı tatmin etmek, bazılarını zorda bırakmak veya bazılarına yararlanmayı amaçlayarak kaleme aldığımı düşünmeyin sakın.
  Elbette eleştirilerimiz de takdirlerimiz olacaktır.
  Ama bu sadece muhatabı olan siyasinin yararı için yapılacak bir uyarı veya methiye olacaktır.
  Edirne’mizde maalesef siyasi çalışmalar birçok ilimize göre doğru yapılmıyor.
  Siyaset yapmayı sadece seçim yaklaştığında veya seçim sürecinde hayata geçirme alışkanlığı ilimizdeki siyasi parti temsilcilerinin en büyük zafiyeti bana göre..
  Oysa siyasi kimlikli kişi her zaman siyaset yapmak mecburiyetindedir.
  İnsanlara candan yaklaşımla sorunları ile ilgilenmek, hal hatır sormak, düğününde derneğinde cenazesinde yanında olmak siyasi manada en büyük getirisi olan insani değerlerdir.
  İllaki insanlar ile parti konuşmak gerekmez siyaset yapmak için.
  Bir güler yüz ve samimi bir selam bile sizin nutuklar atarak kazanmaya çalıştığınız insanı kazanmanıza vesile olabilir.
  İnsanların zayıf noktalarını koz olarak ele alıp onu zorda bırakmak ta tam tersini yapar ve yanınızda olan kişiyi kaçırmaya yeterde artar bile.
  Sizden yardım isteyen bir insanı küçük görmek hatta deşifre etmekten kötü bir durum yoktur.
  Size güvenerek sırrını açmış ve yardım istemiş bir insanı başkalarına anlatarak onu manevi açıdan yıkmak hem insani hem de siyasi manada adı dahi anılmaması gereken bir davranış biçimidir.
  Her insanın bir değer olduğunu ve ummadık taşın baş yarabileceğini düşünerek herkesten siyasi anlamda yardım ve destek almak gibi bir alçak gönüllülük siyasetçiyi küçültmez aksine yüceltir.
  İşte bu yazdığım konulara maalesef İlimizdeki örgütlerin fazla dikkat etmediğini gördüğüm için bu konuyu dillendiriyorum.
  Amacımız yaşadığımız bu güzel anıt kentte her şey gibi siyasetinde en güzelinin tecelli etmesini sağlamak hepimizin görevi bana göre.
  
  Benden söylemesi.