TARİHİ KÖPRÜLERDEN GEÇERKEN?!…

  0
  34

  Genellikle Pazar günleri Karaağaç’tan Edirne’ye gitmek için yürürüm.

  Önceleri, merhum Osman Söz’ün hatırasına hürmeten; Emirgân Çay Bahçesi’nde kahvaltı ederim.

  Emirgan’ın genç patronları Yılmaz Söz ve Yalçın Söz ile bir sabah sohbetinden sonra Emirgan’ın ünlü ocakçısı Seçkin Zihir’in elinden keyif çayımı içerim.

  Bu fasıldan sonra Tarihi Meriç Köprüsü’nden bilmem kaçıncı bin kez geçerek iki köprü arasının emektar esnafı Sebahattin Kalipçinden’in dükkanında tekrar dinlenme molası veririm.

  Oradan da minibüse binerek Edirne’ye intikal etmiş olurum.

  ***

  \"\"

  Dünkü yürüyüşümde; Tarihi Meriç Köprüsü’nün Seyir Terasında durdum ve oradan Yeni Köprü’nün de gözüktüğü açıdan Meriç’in bir fotoğrafını çektim.

  Yazar arkadaşım Ayhan Tunca’nın da önceki gün yazdığı gibi; Güneşin batışı bundan sonra buradan eski göz kamaştırıcı güzelliğiyle görünemeyecek. Çünkü güneşin battığı yere yeni köprü, bir set çekmiş oluyor.

  Belki bu göz kamaştırıcı güzelliği yitirdiğimiz için üzüleceğiz. Ancak günümüzün koşullarının getirdiği gerekçelerle; sözünü ettiğimiz Alternatif Köprünün de yapılması şart olmuştu.

  Nehir taşkınlarının o sıkıntılı günlerini birebir yaşayan bir Karaağaçlı olarak; Yeni Köprü’nün yapılmış olmasının bir hayati zorunluluk olduğunu açıkça söylemeliyim.

  ***

  Dünkü yürüyüşümde Meriç Köprüsünün üzerinden geçerken yüreğimin sızladığını hissettim. Çünkü daha yenilenmesinin üzerinden daha 10’yıl bile geçmeden köprünün yüzey taşları ne yazık ki dökülmüştür. Öylesine dökülmüş ki; Üzerinden geçen araçlar, oluşan çukurlara düşmemek için direksiyon kırmak mecburiyetinde kalıyorlar.

  Bu haliyle Meriç ve Tunca Köprülerimizi yıkılmaya terk edemeyiz.

  Çağımızın mühendislik bilimi ne emrediyorsa; zaman geçirilmeden bu köprülerin yüzey taşlarının değiştirilmesi gerekmektedir.

  Ve ayrıca bu dayanıksız yüzey taşlarını bu köprülere döşeyen hangi yetkililer varsa; onlardan bunun hesabı da sorulmalıdır.

  ***

  Söz Köprülerden açılmışken yapımı biten yeni köprüden de iki cümle ile söz etmemiz gerekecek.

  Yeni Köprü’nün bağlantı noktalarının trafik kurallarına uygun olmadığı, konunun uzmanlarınca ifade ediliyor.

  Ayrıca ışıklandırmasının yapılmamış olmasının da gerekçelerini hemşerilerimiz bilmek istiyorlar.

  Umarım yazdıklarımız ilgililerce not ediliyor ve gereği de yapılacaktır.